Nowe rozporządzenie - wyjaśnienia Ministerstwa

paragon fiskalny z kasy fiskalnejWprowadzone 1 kwietnia zmiany (nowe rozporządzenie) w przepisach dotyczących kas fiskalnych nie wymuszają wymiany używanych dotychczas kas – zapewnia Ministerstwo Finansów, wskazując przy tym, że stosowane obecnie kasy pozwalają na prawidłowe ewidencjonowanie obrotów.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, podatnik powinien dysponować kasą rejestrującą – posiadającą wystarczającą pamięć i odpowiednią do profilu prowadzonej działalności. Nie jest to – jak zaznacza resort finansów – wymóg nowy. Co do wymogu umieszczania NIP nabywcy na paragonie (na jego żądanie), to dotyczy on jedynie kas to umożliwiających.

Dużo kontrowersji budzi kwestia zamieszczania na paragonach nazwy towary, by był on jednoznacznie identyfikowalny. Ministerstwo wskazuje, że nadal uprawnione jest stosowanie skrótów.

„Jeżeli przykładowo podatnik dokonuje sprzedaży 5 gatunków jabłek i wszystkie są w jednakowej cenie, może on zaprogramować w kasie nazwę np. „jabłka". Natomiast jeżeli sprzedaje np. kilka gatunków jabłek, które mają różną cenę za kilogram, powinien oddzielnie je identyfikować np. nazwą lub ewentualnie nazwą skróconą gatunku” – tłumaczy MF.

Z końcem września minie termin na dostosowanie się podatników do wymogu wskazywania nazwy, która ma pozwalać na jednoznaczną identyfikację towaru bądź usługi.

„Pragniemy podkreślić, że nie jest prawdą, że obecnie akceptowane było prowadzenie ewidencji i stosowanie nazewnictwa bazującego np. na grupach towarowych w sposób niepozwalający na jednoznaczną identyfikację sprzedawanych towarów lub świadczonych usług” – czytamy w komunikacie resortu finansów.